Jak odstraszyć ptaki

Jak odstraszyć ptaki?

Do ptaków ludzie mają naprawdę skrajnie różne podejście. Hodowcy gołębie podziwiają, najpiękniejsze osobniki wygrywają konkursy, odbywają się także wystawy gołębi. Dzieci bawią się w gonitwy i płoszenie dzikich ptaków w pobliskich parkach. Turyści karmią gołębie na rynku, a starsze osoby siadają na ławeczkach przed blokiem w towarzystwie wróbli. Jest jednak grupa osób, które wolałyby uniknąć towarzystwa tego ptactwa.

Szkodliwość ptaków

O ile gołębie, czy mewy stanowią pewien klimatyczny element pejzażu, o tyle właściciele restauracji lub hoteli mają z ich przyczyny nie lada utrapienie. Gołębie często są nazywane “latającymi szczurami”. W niektórych kulturach uznawane są za zwierzęta brudne, analogicznie do świni w kulturze polskiej, co widoczne jest w popularnych związkach frazeologicznych. Ze szkodliwymi czynnikami związanymi z obecnością ptaków w mieście zmagają się także urzędnicy i władze gmin. Zabytki, rzeźby i pomniki niszczeją z powodu zanieczyszczeń pozostawianych przez siadające na nich zwierzęta. Wrażenia estetyczne również są nieciekawe. Restauratorzy zabytków głowią się, jak uchronić najważniejsze arcydzieła przed uszkodzeniami powstającymi z winy ptaków. Trwa walka o zapobieganie niszczeniu rzeźb i elewacji. Za niszczenie piaskowca i różnego rodzaju metalu odpowiada obecny w ptasich odchodach amoniak. Problem ten dotyka też wielu innych instytucji i wspólnot mieszkaniowych.

Nie chodzi tylko o hałas jaki da się słyszeć w blokach, w których kominach zalęgły się kawki, czy gołębie. Przez kratki wentylacyjne nie raz do mieszkania wpada puch lub piórka i gałązki naniesione przez dzikich lokatorów. Niedrożna wentylacja i zatkane rynny w tym wypadku to tylko jeden kłopot. Drugi problem stanowi toksyczność ptasich odchodów. Niegdyś w domkach jednorodzinnych na strychu zakładano gołębniki. Dzisiaj gołębniki zachowały się w domkach na działkach, ale nadal są one obecne. Niestety prawda jest taka, że osoby mieszkające pod jednym dachem z gołębiami, zapadały na poważne i nieraz śmiertelne choroby płuc wywoływane toksynami obecnymi w odchodach ptaków.

Przebywanie w zanieczyszczonym odchodami miejscu nie tylko jest więc nieestetyczne, ale również szkodliwe dla zdrowia. Toksyny te mogą być rozprzestrzeniane dodatkowo przez porywające się do lotu ptaki. Wraz z pyłem poderwanym z ziemi przez skrzydła ptaka, wdychamy także rozmaite pasożyty, grzyby, pleśń, wirusy i bakterie. Wszystko to znacznie osłabia nasze zdrowie, sprzyja powstawaniu alergii oraz astmy oskrzelowej i rozedmy płuc. Ornitolodzy przestrzegają, że niemal każdy ptasi osobnik jest nosicielem Chlamydophila psittaci – bakerii, która wywołuje u ludzi Ornitozę.

Sposoby odstraszania ptaków

Jak zatem najlepiej pozbyć się ptaków? Znane są przypadki, kiedy karmiono ptaki chlebem z karbidem, ale to dość drastyczne i niehumanitarne rozwiązanie. Celem nie powinna być likwidacja ptaków, ale odstraszenie ptaków z danego terytorium, tzw deawionizacja.

Odstraszanie ptaków może być z wykorzystaniem różnych urządzeń, w zależności od warunków, preferencji i miejsca, w których mają one być zastosowane. W naszych usługach znajdziesz następujące sposoby odstraszania ptaków (deawionizacji):

    • Kolce przeciw ptakom
    • Siatki przeciw ptakom
    • Głośniki imitujące naturalne odgłosy odstraszające ptaki
    • Głośniki ultradźwiękowe niesłyszalne dla ludzkiego ucha
    • Laserowe odstraszacze (nowość na rynku)

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najskuteczniejszą metodę na pozbycie się nieproszonych gości. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu +48 881 77 88 66 lub drogą mailową: biuro@sideris.com.pl