Deawionizacja

Ptaki nad halą

Z pozoru niewinna sytuacja jaką jest stado ptaków siedzących na dachu hali może stać się początkiem katastrofy ekologicznej. Ptaki zadomawiają się na dachu a z dnia na dzień stos odchodów rośnie.

Początkowo nie stanowi to zagrożenia, niestety po jakimś czasie ilość odchodów staje się tak duża, że zaczyna wraz z deszczem spływać do wód gruntowych i zanieczyszczać wodę pitną oraz produkcję na hali. W tym momencie jest już krok od katastrofy.

Jak się chronić przed takim zagrożeniem? Przede wszystkim należy uniemożliwić ptakom zakładanie legowisk. W tym celu zabezpiecza się dachy specjalną, bardzo trwałą siatką, która uniemożliwia im siadanie. Oczywiście, aby siatka była skuteczna, musi być założona przez doświadczoną ekipę.

W momencie, kiedy zaobserwujemy stado ptaków cyklicznie siadające na dachu hali należącej do naszej firmy, powinniśmy szybko zareagować i wezwać fachowców.

Poniżej na zdjęciach zrobionych podczas jednej z naszych realizacji pokazujemy krok po kroku, jak wygląda taka sytuacja.

deawionizacja-case-study-01 CASE STUDY

Po wezwaniu SIDERIS dojeżdża na miejsce. Oględziny rozpoczynają się od wyszukania wszystkich miejsc, gdzie mogą schować się ptaki.

deawionizacja-case-study-02 CASE STUDY

Oglądamy każdą szczelinę ponieważ latające ptaki to tylko jedno z zagrożeń. Musimy też brać pod uwagę spływające ptasie odchody bądź inne szkodniki, które towarzyszą na ogół latającemu inwentarzowi.

deawionizacja-case-study-03 CASE STUDY

Są też miejsca oczywiste, ale trudno dostępne. Takim miejscem jest dach. Pozwolenie na prace wysokościowe pozwalają na interwencję także w takich miejscach.

deawionizacja-case-study-04 CASE STUDY

Po wejściu na dach dokonujemy ogólnego przeglądu wyszukując miejsc w których mogą gnieździć się ptaki. Planujemy także sposób zabezpieczenia biorąc pod uwagę infrastrukturę oraz punkty w których będzie mocowana siatka zabezpieczająca.

deawionizacja-case-study-05 CASE STUDY

Sprawdzamy wszystkie szczeliny biorąc pod uwagę możliwość zalegania nieczystości – piór, szkodników, ptasiego kału. Te miejsca muszą być wyczyszczone przed założeniem siatki zabezpieczającej.

deawionizacja-case-study-06 CASE STUDY

Nie potrzeba długiego czasu, aby zebrała się taka ilość ptaków. Obserwując stado musimy pamiętać, że jeden gołąb produkuje rocznie ponad 12 kg odchodów, które głównie wydala w miejscu gnieżdżenia.

deawionizacja-case-study-07 CASE STUDY
deawionizacja-case-study-08 CASE STUDY

Zalegające z czasem poważne ilości zanieczyszczeń mogą doprowadzić do katastrofy. Zwłaszcza jeśli zajmujemy się produkcją żywności.

deawionizacja-case-study-09 CASE STUDY

Szczególnie blaszane dachy są wrażliwe na uszkodzenia powodowane ptasimi odchodami. Wraz z opadami deszczu i śniegu, zanieczyszczenia te spłukiwane są do gleby, gdzie mieszają się z wodami gruntowymi powodując zanieczyszczenie środowiska.

deawionizacja-case-study-10 CASE STUDY

Niektóre zabezpieczenia w przypadku większej ilości ptaków przestają być skuteczne.

deawionizacja-case-study-11 CASE STUDY

Przed założeniem zabezpieczeń należy wyczyścić dach z zalegających zanieczyszczeń.

deawionizacja-case-study-12 CASE STUDY

Profesjonalnie przeprowadzony montaż i właściwa kontrola zabezpieczeń pozwoli na skuteczną ochronę przed ponownym wtargnięciem ptaków i uchroni nas przed skażeniem produkcji.

deawionizacja-case-study-13 CASE STUDY

Wysoka jakość zastosowanych zabezpieczeń oraz ich optymalne rozmieszczenie sprawia, że deawionizacja jest skuteczna i trwała.

deawionizacja-case-study-14 CASE STUDY

Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczeń są takie miejsca, jak wentylacja i przewody kominowe, zadaszenia.

deawionizacja-case-study-15 CASE STUDY

W trakcie pracy na dachu wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt.

deawionizacja-case-study-16 CASE STUDY
deawionizacja-case-study-17 CASE STUDY

Stosowane przez nas specjalistyczne siatki są wykonane ze specjalnych trwałych włókien. Ich montaż nie narusza konstrukcji budynku. Już z niewielkiej odległości stają się prawie niewidoczne.

deawionizacja-case-study-18 CASE STUDY

Zamontowana siatka deawionizacyjna. Chroni miejsca wcześniej używane przez ptaki dzięki czemu ich aktywność sprowadzona jest praktycznie do zera.

deawionizacja-case-study-19 CASE STUDY

Niektóre miejsca takie jak na przykład agregaty klimatyzacji muszą pozostać łatwo dostępne.

deawionizacja-case-study-20 CASE STUDY

W takim przypadku stosujemy wygodne rozwiązania. Siatka rozsuwa się na zamek błyskawiczny.

deawionizacja-case-study-21 CASE STUDY

Siatką zabezpieczamy całą powierzchnię dachu. Będzie ona zapobiegała przebywaniu i zagnieżdżaniu się ptaków.

deawionizacja-case-study-22 CASE STUDY

Zabezpieczamy również miejsca w których ptaki mogą zakładać gniazda.

deawionizacja-case-study-23 CASE STUDY

Stado ptaków zaniepokojone obserwuje miejsca lęgowe. Będą niestety musiały się przenieść w inne miejsce.

deawionizacja-case-study-24 CASE STUDY

Ekipa Sideris podczas pracy. Montaż siatek trwał cały dzień. Pod koniec dnia sprawdzamy ostatecznie wszystkie elementy zamontowanych zabezpieczeń.

deawionizacja-case-study-25 CASE STUDY

Koniec dnia, koniec pracy. Po stadzie i zagrożeniu nie ma śladu a dach pozostawiamy bezpieczny.